Complete list of national winners: ORTT for CMO, banker

0

Chief Medical Officer Dr Roshan Parasram and Banker Professor Sterling Frost were awarded the Order of the Republic of Trinidad and Tobago (ORTT).

The ORTT, the nation’s highest honor, is awarded to individuals who have rendered distinguished and outstanding service to Trinidad and Tobago.

The full list of national winners was released by the President’s House on Friday evening.

See the list below:

The Order of the Republic of Trinidad and Tobago

Dr Roshan Parasram, Chief Medical Officer, Public Health

Professor Sterling Frost, Banker, Banking, Education and Community Service

The Chaconia Medal, Gold

Balliram Maharaj, businessman, business and community service

Professor Betty McDonald, Head, Professional Development Unit: Teaching, Learning and Academic Support, University of Trinidad and Tobago, Tamana Campus, Education

Ramdeo Boondoo, farmer, agriculture

Dr Avery Hinds, Technical Director, Division of Epidemiology, Department of Health, Leadership in Public Health Service

Dr. Michelle Trotman, National COVID-19 Coordinator and Lecturer, University of Trinidad and Tobago, Leadership in Public Health Service

Dr Maryam Abdool-Richards, Senior Medical Officer, Ministry of Health, Leadership in Public Health Service

Professor Christine Carrington, Professor of Molecular Genetics and Virology, Leadership in Molecular Genetics and Virology

The Chaconia Medal, Silver

Emeritus Professor Gordon Rohlehr, Professor, Literature, Culture, History and Education

Jarrette Narine, Retired Politician, Civil Service

Joycelyn Hackshaw, Retired Registered Nurse, Nursing, Health Care and Public Service

Victor Edwards, artistic director and playwright, theatre, culture and education

Hazel Franco, Dance Coordinator, University of the West Indies (retired), Performing Arts

Rudylynn DeFour-Roberts, Restoration Architect, Conservation and Preservation of Built Heritage

Claire Gittens, social worker, social work

The Chaconia Medal, Bronze

Emeritus Professor Edgar Julian Duncan, Professor, Education and Research

Hummingbird Medal, Gold

Dr. Alfredo Walker, Medical Examiner, Medicine

Professor Kit Fai Pun, Professor of Industrial Engineering, Engineering Education and Research

Martin Terry Rondon, Advisor, Community Service

Clement Lue Yat, Hairdresser, Hairdresser

Jerome Teelucksingh, Lecturer, Education and Volunteering

Lenny Kumar, Wireline Operator Cultural Ambassador, Culture

Machel Montano, Artist/Entrepreneur/Philanthropist, Culture

Michael Phillips, Managing Director, Sport

Dr. Primnath Gooptar, Part-Time Lecturer, Culture and Education

Nicholas Paul, athlete (cyclist), sport (cycling)

Mr. Jereem “The Dream” Richards, Professional Athlete (Sprint), Sport (Track)

Machel Cedenio, athlete, sport (track)

Asa Guevara, athlete, sport (track)

Dwight St. Hillaire, athlete, sport (track)

Kashief King, athlete, sport (track)

Che Lara, athlete, sport (track)

Hummingbird Medal, Silver

Marilyn Gordon, Retired, Sport, Education and Politics

Dr. Marina Salandy-Brown, President of Bocas Lit Fest, Arts and Literacy Advocacy

Walid Baksh, retired teacher, Community Service, Culture and Education

Anthony Lalacksingh, Retired Assistant Manager, Sport (Cricket)

Charmaine A. Archer, Retired Sports Coordinator in the Education Unit, Tobago House of Assembly, Sports (Netball)

Pundit Gurudutt Haresh Maharaj, Pundit (Hindu spiritual priest), culture, religion and spirituality

Mark John also known as (Contender) Calypsonian, Cultural Development

Neil (Iwer) George, entertainer, entertainment

Sedley Joseph, also known as (Penguin) (posthumously) Calypsonian/Cultural Administrator/Educator, Calypsonian/Arts Administration/Education

Ulric Haynes, retired, athlete

Vanessa Forde, Retired teacher, Culture

Joseph Vautor-La Placelière (Mighty Lingo), Artisan worker and part-time artist, Culture

Kion Benjamin, athlete, sport (track)

Eric Harrison Jr, athlete, sport (track)

Jerod Elcock, athlete, sport (track)

Akanni Hislop, athlete, sport (track)

Kyle Greaux, athlete, sport (track)

Hummingbird Medal, Bronze

Evans Hinds, security guard, gallantry

Master Gregg Mannette, secondary school student, gallantry

Otis Morrison (posthumously), Boats Engineer, Sphere of Gallantry

Noris Ferguson, retired, athletic

The Public Service Merit Medal, Gold

Rudolph Gordon, Teacher/Principal (retired), Education and Community Work

Esme Raphael, Director, Cooperative and Credit Union Development

Major General (Retired) Kenrick Maharaj, Chief of the Defense Staff, Defense and Homeland Security

Major General (Retired) Rodney Smart, Director General, Office of Disaster Preparedness and Management, Defense and National Security

Rear Admiral (Retired) Hayden Pritchard, Consultant, Defense and National Security

The Public Service Merit Medal, Silver

Sandra Tamby-Russell, special education, teacher/consultant, education and rehabilitation training

Vel Lewis, Retired Permanent Secretary, Public Service/Heritage Preservation

Gold Medal for Women’s Development

Dr. Gabrielle Hosein, Lecturer, Institute for Gender and Development Studies University of the West Indies, St. Augustine, Public Education, and Advocacy

Gia Gaspard-Taylor, President of the Network of Rural Women Producers of Trinidad and Tobago, Public Service

Share.

About Author

Comments are closed.